Češi pod kontrolou? Padl návrh na monitoringu všech telefonů

Přinášíme vám další článek, týkající se odposlouchávání mobilních telefonů.

Češi pod kontrolou? Padl návrh na sledování všech telefonůMinisterstvo vnitra oprášilo kontroverzní návrh a chystá se ho předložit poslancům ke schválení. A týká se všech vlastníků mobilních telefonů. Operátoři by podle něj měli právo sledovat pohyb každého telefonu v zemi.

Ministerstvo vnitra oprášilo kontroverzní návrh a chystá se ho předložit poslancům ke schválení. A týká se všech vlastníků mobilních telefonů. Operátoři by podle něj měli právo sledovat pohyb každého telefonu v zemi.

Plošné sledování všech telefonů vyvolává již delší dobu bouřlivé reakce. Ústavní soud ho přitom již jednou smetl ze stolu – v roce 2010. Jenže nyní se podle serveru iHned.cz rozhodlo ministerstvo vnitra k jeho oprášení a prosazení v pozměněné podobě.

Podle mnohých je přitom připravený zákon, umožňující sledování pohybu každého mobilního telefonu v Čechách a uchovávání údajů z něj po dobu půl roku, dalším krokem ke ztrátě soukromí jednotlivců i vzrůstu moci státu.

Vnitro však oponuje, že by díky němu získalo cenný zdroj v tažení proti korupci a jiným závažným zločinům – odposlechy ostatně přinesly v poslední době své ovoce třeba i v aktuální kauze Davida Ratha.

Plošná kontrola však mnohým připomíná tak trochu scifi budoucnost – a napříště dáme všem lidem čipy, aby se nám náhodou někdo nezaběhl…

Ministerstvo vnitra však svůj záměr usilovně obhajuje. Současný návrh prý bere v potaz i ochranu soukromí. „Nově například vydrží možné tyto údaje získat, jen pokud se vyloučí ostatní možnosti při vyšetřování,“ prozradila mluvčí vnitra Denisa Čermáková, že policie by neměla mít neomezený přístup k materiálu operátorů.

„Uchovávání těchto údajů pro účely policie je neetické, neboť to ze všech obyvatel dělá potenciální kriminálníky,“ oponuje však nadále právník Jan Vobořil ze sdružení na ochranu soukromí Iuridicum Remedium a upozorňuje na riziko zneužití citlivých informací. Schválení zákona tak nyní vydrží v rukou poslanců.

Přečtěte si ještě toto.

Slováci posílají expremiérovi Ficovi ironické vzkazy. Kvůli kauze Gorila se fotí s colou Na Slovensko se vrátila Gorila a ovládla slovenský internet. Nedořešená korupční kauza z roku 2011 je znovu celospolečenským tématem. Do většiny slovenských redakcí tento týden dorazil odkaz na nahrávku z kauzy, v níž figurují i vrcholní politici. Slováci tak zřejmě poprvé mohli slyšet to, o čem v předešlých letech pouze četli.

Zatímco Bratislavané, pokud chtějí vidět reálnou gorilu, musí do vídeňské zoologické zahrady, slovenský internet je tohoto savce plný. A stejně tak Coca-Coly. 

Člověk by mohl nabýt dojmu, že Slováci mají k nápoji výjimečný vztah, když se s ním s ním fotí. Cola v zemi pod Tatrami skutečně něco znamená, ale ze zcela jiného důvodu. I proto se tento týden sociální sítě zaplnily fotografiemi lidí s colou, kteří v podstatě posílali ironickou zdravici expremiérovi Robertu Ficovi z vládní strany Smer. 

Důvod? Když se v roce 2011 poprvé objevily na internetu přepisy údajných rozhovorů šéfa investiční skupina Penta Jaroslava Haščáka s tehdy vládními politiky i těmi opozičními a dalšími významnými funkcionáři, byla u přepisu jednoho z rozhovorů poznámka, že přichází hlas podobný Robertu Ficovi a na začátku hovoru prosí o právě o colu.

Zaznělo toho mnohem víc, ale na nápoj si pamatují všichni. Pro kauzu Gorila se stala symbolem. O rok později, v roce 2012, Robert Fico se svým Smerem drtivě vyhrál parlamentní volby a celou zem obletěly fotografie, jak budoucího expremiéra zvedají nad hlavy jeho spolustraníci a on s úsměvem na rtech drží v ruce colu.

Působilo to také jako zdravice, ale provokativní. Nevyřešená kauza Gorila se stala jedním z traumat slovenské společnosti.

Když tento týden rozeslal anonym většině slovenských redakcí odkaz na 39 hodin trvající nahrávku s údajnou Gorilou, vrátily se fotografie i s colou.

Dění glosoval i samotný výrobce sladkého nápoje – se sloganem „Konečně to slyšíte i vy“ a fotografií zvukové křivky ve tvaru typické skleněné láhve.

A tak i tato aféra – jako každá jiná – vyvolává kromě rozhořčení, protestů a nespokojenosti také vlnu satiry. Server Fičí sestavil třeba soundtrack Gorily. Zaměřil se na to, jaké písně v nahrávce hrají v pozadí. Je jich podle serveru 26 a jsou žánrově nevyhraněné. V bytě na Vazovové tak údajně zazněla třeba americká popová zpěvačka Anastacia, úvodní píseň k seriálu Přátelé nebo Chinaski.

Sledujte náš web, abyste věděli, jak funguje odposlouchávání mobilních telefonů.

Věděli jste, že doslova za pár korun lze pořídit tzv. GSM alarm, pomocí kterého si můžete sami, snadno a efektivni vyřešit zabezpečení domu?

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.

Designed for Military Boots