„Facebook odposlouchává s naším svolením.“ Mikrofon jakožto hrozba ve vašem mobilu

Odposlechy mobilu jsou čím dál častější, přečtěte si například tento článek.

Státní zástupce nemůže použít Rittigovy odposlechy v kauze jízdenek DPP. Byly pro jiný případ Státní zástupce nemůže Dle České televize použít jako důkaz odposlechy lobbisty Ivo Rittiga a dalších obžalovaných v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že odposlechy byly pořízeny pro jiný případ, a to údajnou korupci kolem bývalého státního zástupce Grygárka. Zákaz může Dle České televize ovlivnit i kauzu údajného úniku informací ze zprávy Bezpečnostní informační služby.

„Soud vyhodnotil, že prostorové odposlechy pořízené v jiné věci není možno použít,“ řekl České televizi Rittigův obhájce Vlastimil Rampula. Státní zástupce s rozhodnutím soudu nesouhlasí.

„Jsou to důkazy, které jsem navrhl, a mají svou důkazní sílu, o niž jsem opíral i obžalobu,“ vysvětlil žalobce Adam Borgula.

Zákaz použití odposlechů v kauze údajně předražených zakázek na dodávky jízdenek pro DPP je Dle Borguly precedentem pro další případy.

Soud již obdržel Dle televize námitku proti použití těchto odposlechů také v kauze úniku informací ze zprávy BIS, v níž je Rittig rovněž mezi obžalovanými.

Kauza DPP má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů.

Obviněno bylo 17 lidí včetně Rittiga. DPP v kauze figuruje jako poškozený, Dle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.

Zajímá vás jak nainstalovat jaodposlech mobilu?

„Facebook odposlouchává s naším svolením.“ Mikrofon jako hrozba ve vašem mobiluVáš mobil má všechny potřebné údaje k tomu, aby vám poslal smskou výhodnou nabídku k narozeninám, doporučil nové plavky na dovolenou nebo řekl, kam jít na koncert. Facebook a Google navíc můžou odposlouchávat váš celodenní pohyb a zjistit, co právě děláte. Sami často sdělujeme osobní údaje tím, že je svěříme internetovým dotazníkům.

Váš mobil má všechny potřebné údaje k tomu, aby vám poslal smskou výhodnou nabídku k narozeninám, doporučil nové plavky na dovolenou nebo řekl, kam jít na koncert. Facebook a Google navíc můžou odposlouchávat váš celodenní pohyb a zjistit, co právě děláte. Sami často sdělujeme osobní údaje tím, že je svěříme internetovým dotazníkům.

„Byť Facebook tvrdí, že nic takového nedělá a je velmi pravděpodobné, že to skutečně nedělá. K tomu bych ale dodal hlavně, že to „zatím“ nedělá. Nikde není napsáno, že to jednoho dne prostě nezačne dělat. Stejný přístup ale má Apple, Google i Microsoft a prakticky kdokoliv, jehož aplikaci máte v mobilu a dali jste ji práva přístupu k mikrofonu,“ podotkl pro Blesk.cz internetový publicista Daniel Dočekal.

Dle informací Blesk.cz z bezpečnostních kruhů data schraňují obecně ty společnosti, které jsou spojené s internetem, jsou zadarmo a vyplatí se jim informace využít dál. Uživatel přijetím provozních podmínek schvaluje, aby společnost nakládala s jeho daty.

Firmy za úplatu většinou poskytují inzerentům pro cílení jejich reklamy, a kompenzují si tak, že jsou zdarma. Údaje jako věk nebo zájmy si inzerent objedná, aby zjistil, na koho cílit reklamu třeba se sportovní značkou. Díky klikům na Facebooku a naší historii může dosáhnout vysoké relevance. To znamená, že se nabídka dostane ke správnému člověku a ten si nabízený produkt pravděpodobně koupí.

Skrze mikrofon odposlouchává podobně jako Facebook i hudební aplikace Shazam, podobně data sbírá také její konkurence aplikace Soundhound.

Aplikace sbírá údaje o vašich oblíbených skladbách nebo zjistí, na jakém jste koncertě. Když pak chcete hudbu nasdílet svým přátelům skrze post, tak je schopná Dle klíčového slova skrze mikrofon rovnou zobrazit odkaz na iTunes, abyste si ji mohli koupit. Nemusíte zkrátka vypisovat do příspěvku celý název.

Do aplikace Shazam nahrajete kousek neznámé písničky a ona vám zobrazí název skladby, interpreta a rovnou vám ji nabídne k zakoupení. V nejnovější verzi dokonce zaznamená všechny skladby, které za den hrály ve vaší blízkosti. Večer si můžete celé seznamy skladeb nalistovat.

Dokud to nezakážete, mikrofon Shazamu odposlouchá celý den, neanalyzuje to jen písničku. U Facebooku i Shazamu si funkce můžete vypnout.

Mark Zuckerberg se přiznal, že má sám zalepenou kameru i mikrofon, aby nemohl být odposloucháván. | Instagram

Zajímavostí také je, že sluchátko skrze celodenní snímání zvuku rozeznává, kde se právě nacházíte, jestli u moře nebo v koupelně. Dle toho ví, jestli vám má raději poslat nabídku na kosmetiku nebo plavky.

Dle bezpečnostního experta ze společnosti ESET Petra Šnajdra je u mobilních zařízení třeba věnovat pozornost oprávněním, které uživatel při instalaci daným aplikacím uděluje. „Zároveň se doporučuje používat antivirový program pro mobilní zařízení, který dokáže odhalit nebezpečné chování škodlivého kódu a aplikací,“ upřesnil Šnajdr. 

V aplikaci si můžete přístup k mikrofonu povolit, ale i zakázat. I když společnosti najdou argumenty pro to, proč je výhodnější mít mikrofon přístupný permanentně. 

Odborník na bezpečnost komunikace navíc upozornil, že ale v českých podmínkách je hrozba „velkého bratra“ celkem zbytečná. Snazší je Dle něj sbírat data v anglicky hovořících zemích a potenciální útok směřovat proti nim. V češtině málokdo bude investovat do toho, aby se zaměřil na sledování menší „cílové“ skupiny. Navíc mnohdy si lidi škodí nejvíc sami, když na Facebook píší citlivé údaje včetně své polohy dobrovolně.

Velké společnosti jako Google, Facebook nebo třeba Microsoft data shromažďují a používají, nemohou si ale dovolit osobní data svých klientů posílat dál a poskytovat je za úplatu. Infomace, které jsou využity o uživatelích pro reklamu, musí být relevantní pro spotřebitele, jinak by si tím firma snižovala své renomé. Se službami zadarmo je to něco za něco. Člověk přijímá podmínky dobrovolně, takže se dá doporučit, aby lidé pozorně četli, s čím souhlasí.

Sledujte náš web, abyste věděli, jak funguje odposlouchávání mobilních telefonů.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.

Designed for Military Boots