Za odposlechy, které zlomily vaz Občanské platformě, stála konkurenční PiS. Naznačil to jejich původce

Přinášíme vám další článek, týkající se odposlouchávání mobilních telefonů.

Za odposlechy, které zlomily vaz Občanské platformě, stála konkurenční PiS. Naznačil to jejich původce Polský podnikatel Marek Falenta, který byl v Polsku odsouzen za odposlechy rozhovorů politiků s podnikateli, naznačil, že aféra mohla být iniciována z vysokých míst nyní vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS). Informoval o tom v pondělí list Rzeczpospolita, Dle něhož to Falenta uvedl v dopise zaslaném prezidentovi Andrzeji Dudovi se žádostí o milost.

Zveřejnění nahrávek v roce 2014 vyvolalo v Polsku politický skandál a následující rok přispělo k volební porážce tehdy vládní strany Občanská platforma (PO).

Případ vzbudil podezření, zda nešlo o snahu Moskvy ovlivnit volby vzhledem k tomu, že 43letý multimilionář Falenta dovážel z Ruska uhlí a dlužil velké peníze ruské společnosti blízké prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Falenta byl odsouzen už v prosinci 2016 ke dvěma a půl roku vězení, jeho právníci ale podali několik neúspěšných odvolání a poté i dovolání k nejvyššímu soudu. Letos v lednu varšavský soud zamítl podnikateli odklad trestu ze zdravotních důvodů. Falenta před trestem utekl do Španělska, které ho však minulý týden v pátek vydalo Polsku.

Duda už zamítl dvě žádosti Falenty o milost. Zmíněný dopis s třetí žádostí podnikatele je Dle listu Rzeczpospolita datován 12. dubna a kancelář prezidenta ho předala obvodnímu soudu ve Varšavě. Soud by ho měl nyní postoupit prokuratuře, aby tvrzení autora prověřila.

Falenta v dopise tvrdí, že ho k zorganizování odposlechů přesvědčoval Stanislaw Kostrzewski, poradce předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského, který to údajně akceptoval.

Záznamy byly pořizovány od července 2013 do června 2014 v několika varšavských restauracích. Týkaly se tehdejších ministrů vnitra Bartlomieje Sienkiewicze a zahraničí Radoslawa Sikorského a tehdejšího šéfa centrální banky Marka Belky.

Aféra odhalila zákulisní intriky některých politiků z Občanské platformy (PO) a na některých nahrávkách se také přední činitelé strany vulgárně vyjadřovali o své konkurenci i světových politicích.

Zajímá vás jak na odposlech mobilu? Pak čtěte náš web.

Americká vláda se odvolala proti rozhodnutí soudu o nezákonnosti odposlechů
Americká vláda se odvolala proti rozsudku, který označil odposlechy Národní agentury pro bezpečnost za nezákonné. Dle soudu první instance je shromažďování informací o telefonních hovorech ve Spojených státech zřejmě protiústavní. Případ poputuje k federálnímu soudu.

Před týdnem ale jiný soudce dospěl k závěru, že odposlechy protizákonné nejsou.

Newyorský soudce William Pauley má za to, že program americké Národní bezpečnostní agentury umožňující masové sledování telefonních hovorů neporušuje zákon. Naopak Dle jeho názoru uštědřil zásah síti Al-Káida a mohl zabránit teroristickým útokům.

Americká unie občanských práv, která žalobu podala, potvrdila, že se hodlá proti verdiktu odvolat. Dle organizace soud podceňuje důsledky, které mají kroky zpravodajských služeb pro soukromí amerických občanů.

Administrativa Baracka Obamy, která agenturu NSA brání od vypuknutí skandálu, naopak rozhodnutí přivítala.

Další soudci ve Washingtonu ale v polovině listopadu, jen týden před opačným rozsudkem, označili odposlechy za nezákonné.

Ústavnost aktivit americké Národní bezpečnostní agentury zpochybnili a označil je za „orwelovské“.

Sledujte náš web, abyste věděli, jak funguje odposlouchávání mobilních telefonů.

Potřebujete diskrétně zabezpečit určitý prostor? Zkuste využít skryté kamery, pomocí kterých můžete prostor sledovat zcela nepozorovaně, a to včetně online náhledu přes mobilní telefon v reálném čase!

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.

Designed for Military Boots