Cameron by dnes Coulsona jako svého mluvčího nepřijal, řekl v parlamentu

Přinášíme vám další článek, týkající se odposlouchávání mobilních telefonů.

Cameron by dnes Coulsona jako svého mluvčího nepřijal, řekl v parlamentu
Britský premiér David Cameron musel zkrátit cestu po Africe a vrátit se do Londýna. V dnešní mimořádné parlamentní debatě vysvětloval, proč zaměstnal jako svého mluvčího bývalého šéfredaktora „News of the World“ Andyho Coulsona.

Coulson totiž vedl týdeník v době, kdy jeho reportéři odposlouchávali nebo nechávali odposlouchávat stovky lidí. Coulson, kterého teď policie vyšetřuje, odešel od Camerona v lednu, když celá aféra opět propukla.

Premiér dnes řekl, že se omluví, jestli zjistí, že mu bývalý mluvčí o své minulosti lhal. Chce ale počkat na výsledky vyšetřování. Už teď se nicméně Cameron omluvil za chybu, kterou udělal, když bývalého editora týdeníku News of the World zaměstnal. Přiznal, že kdyby tehdy věděl to, co ví dnes, tak by postupoval jinak.

Zároveň ale připomněl, že Andy Coulson jako editor přijal v roce 2007 zodpovědnost za chyby svých podřízených, ale před soudem i policií vypověděl, že o ničem nevěděl. Měla by se proto ctít presumpce neviny.

Nicméně pokud se ukáže, že Andy Coulson lhal, vydrží David Cameron požadovat nejen omluvu, ale také slíbil dohlédnout na to, aby nesl všechny následky.

„Pochybuji o tom, že by tato kauza ohrozila pozici konzervativního premiéra,“ míní politolog Zdeňek Kavan z univerzity v Sussexu. Skandál podle něj zdaleka není u konce, stále se vynořují další zprávy.

„Nemyslím si, že by to ohrozilo vládu. Celá politická elita byla na organizaci News International napojena. Nemůže se vše svalovat jen na tuto konzervativní vládu,“ uzavřel politolog.

Zajímá vás jak probíhá odposlech hovorů?

Británie zpřísní dohled nad tištěnými médii. Až milion liber zaplatí redakce, poruší-li zákon
Velká Británie zpřísní dohled nad tištěnými médii. Dohodly se na tom tři největší parlamentní strany. Má začít fungovat nový regulační úřad a v případě porušení zákona budou následovat vysoké pokuty. Opatření je reakcí na rozsáhlý skandál s odposlechy, který propukl v Británii před dvěma lety.

Opatření je směsicí královské charty a zákona. Původně se totiž tři největší politické strany nemohly dohodnout, zda zákon vydrží, nebo ne. Lord Leveson doporučil, aby nějaké statutární opatření bylo.

Premiér David Cameron s konzervativci tvrdili, že zákon není zapotřebí proto, aby se jím politici nepletli do svobody tisku. Labouristé a liberální demokraté trvali na zákoně.

Harrieta Harmanová z opoziční labouristické strany, která se jednání účastnila, řekla, že dohoda právě chrání svobodu tisku.

„Redakce, která poruší svobodu svých čtenářů tím, že otiskne pomluvu, vydrží muset zaplatit až milion liber. Zástupcům médií se to líbí, pokud v zákoně nebude přímo nějaké přísné omezení svobody tisku. Listy Times, Daily Mail a další se vyloženě vyjádřily ve prospěch nového opatření – královské charty a zákona zároveň,“ zaznamenal spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek.

Dnes vyšla zpráva, že skandál s odposlechy má v Británii možná další stovky obětí. S odvoláním na zjištění vyšetřovatelů to tvrdí právník, který zastupuje poškozené lidi.

„Když začala pracovat Levesonova komise, tak už tehdy bylo jasné, že ti, kdo porušili zákon tajnými odposlechy telefonů, by měli být potrestáni, zcela bez ohledu na výsledky komise. Nyní se vyšetřování rozšířilo na ty, kteří se dopustili porušování zákona, odposlechy v redakcích listů jako je Daily Mirror a některých dalších. Ti budou vyšetřováni a popotahováni,“ vysvětluje Kocourek.

„Lidé, kteří se dopustili nějakých nezákonných tahů, tak by nakonec měli být soudně potrestáni,“ dodává.

Sledujte náš web, abyste věděli, jak funguje odposlouchávání mobilních telefonů.

Podívejte se na našem partnerském portálu na nejlepší tipy jak poznat nevěru

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.

Designed for Military Boots