Pecina chce vrátit korupci mezi zásadní trestné činy

Odposlechy mobilu jsou čím dál častější, přečtěte si například tento článek.

Pecina chce vrátit korupci mezi závažné trestné činy
Nový trestní zákoník policistům od ledna vezme možnost nasazovat agenty nebo odposlechy na některé korupční kauzy. Upozornil na to ministr vnitra Martin Pecina. Ten proto chce korupci v rámci protikorupčního balíčku opětovně zařadit mezi závažné trestné činy.

Policisté nebudou od ledna moci používat operativní techniku v případech, u kterých je trestní sazba nižší než deset let. U korupčních trestných činů je přitom sazba osmiletá.

„Samozřejmě že ty instituty, které máme k dispozici, se budeme snažit využívat, ale policistům to prostě práci ztíží. Toto chceme, aby bylo uvedeno do stavu, který platí ještě dnes a 1. 1. má být změněn,“ prohlásil Pecina.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká s ministrovou kritikou trestního zákoníku nesouhlasí.

„Použití operativní techniky je vázáno na zvýšenou trestní sazbu, ale použití operativní techniky je vázáno i na trestné činy, k jejichž stíhání jsme zavázáni mezinárodní smlouvou,“ upozornila Vesecká.

Dle ředitele Transparency International Davida Ondráčky možnost použít odposlechy stále bude.

„Já si myslím, že to nebude až tak žhavé. Ale bude to složitější. Součástí toho balíčku bylo mělo být i opatření, které toto bude zjednodušovat,“ uvedl Ondráčka.

K protikorupčnímu balíčku se vyjádřil také premiér Jan Fischer. Řekl, že vláda udělá vše pro to, aby balíček nespadl pod stůl.

Zajímá vás jak na odposlech mobilu? Pak čtěte náš web.

Jedno z největších ohrožení bezpečnosti? Slovenská policie zatkla čtyři lidi kvůli odposlechům vlády Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela čtyři lidi z vládní agentury pro elektronické služby kvůli podezření z odposlouchávání slovenské vládní počítačové sítě Govnet, ale také telefonů. Uvedl to ve středu na svém webu list Denník N. Policie má Dle listu podezření, že odposlechy mohly zařídit zpravodajské služby cizích států, ale také soukromý sektor.

Policie Dle zdrojů Deníku N zajistila na jednotlivých serverech podezřelá zařízení, která nyní prozkoumají znalci. Pokud se podezření potvrdí, mohlo by jít o jedno z největších ohrožení kybernetické bezpečnosti na Slovensku.

„Vyšetřovatelé se domnívají, že sledované mohly být nejen všechny vládní maily, ale i telefonické hovory,“ napsal deník. „Jde například o veškerou komunikaci slovenské prokuratury, což by znamenalo vážné bezpečnostní riziko,“ dodal.

Policie ve středu ráno bez dalších podrobností oznámila zadržení čtyř osob v agentuře.

Je mezi nimi Dle serveru Aktuality.sk generální ředitel Národní agentury pro síťové a elektronické služby (NASES) Peter Ďurica, vedoucí monitorovacího střediska NASES Ján Kotrady, ředitel sekce kybernetické bezpečnosti na úřadu místopředsedy vlády Ján Majtan a jedna osoba ze soukromé sféry. Ďurica vedl NASES od loňského ledna.

Vicepremiérka Veronika Remišová (Pro lidi) uvedla Dle Deníku N, že policejní zásah probíhal také v jejím IT úřadě a v sídle Úřadu vlády. Zátah měl také probíhat v několika budovách po Bratislavě.

„Dnešní zásah policie v prostorách Úřadu vlády a v různých budovách Úřadu místopředsedy vlády SR pro investice a informatizaci souvisí s podezřeními na ohrožení strategické bezpečnosti a zájmů státu, která vznikla během bývalé vlády a bývalého vedení úřadu. Věřím, že policie tato podezření vyšetří a pachatelé budou v případě prokázání viny potrestáni,“ řekla Remišová, pod jejíž úřad NASES patří.

Policie ale odmítla další podrobnosti sdělit. „Aby nedošlo k maření vyšetřování, bližší informace v tuto chvíli není možné poskytnout,“ uvedla slovenská policie na svém facebooku s tím, že další informace poskytne, až to situace dovolí.

Vládní informační síť Govnet využívá kancelář prezidentky, parlament, prokuratura, nejvyšší soud, ministerstva a další státní úřady. Vznikla proto, že internet od komerčního providera nebyl Dle státu dostatečně bezpečný. Aby byla stále dostupná a bezpečnější zřídil síť Govnet.

„Když se nedávno dělaly projekty na rozvoj sítě Govnet, část z nich byla utajená právě proto, aby se nikdo nemohl dozvědět, jak přesně to funguje, aby na to nemohl zaútočit. Pokud jsou tu taková podezření, je to opravdu mimořádně velké selhání,“ popsal IT odborník Slovensko.Digital Ľubor Illek.

Sledujte náš web, abyste věděli, jak funguje odposlouchávání mobilních telefonů.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.

Designed for Military Boots