Policista obviněný z vynášení odposlechů Janouška a Béma byl odvolán oprávněně, rozhodl soud

Odposlechy mobilu jsou čím dál častější, přečtěte si například tento článek.

Policista obviněný z vynášení odposlechů Janouška a Béma byl odvolán oprávněně, rozhodl soud Policista Jan Petržílek, který čelí obvinění z vynesení odposlechů podnikatele Romana Janouška a pražského exprimátora Pavla Béma, byl z postu šéfa analytického odboru protikorupční policie odvolán oprávněně. Rozhodl o tom ve středu pražský městský soud, který zamítl Petržílkovu správní žalobu na Policejní prezidium.

Petržílek tvrdil, že rozhodnutí bylo nesprávné a nezákonné. Neúspěšně žádal, aby bylo zrušeno. Proti rozhodnutí lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Petržílkovu kariéru v bezpečnostních sborech – nejprve v civilní kontrarozvědce a poté u protikorupční policie – přerušilo obvinění, které mu kriminalisté sdělili v říjnu 2013. Dle nich předal politiku Vítu Bártovi odposlechy, které pořídila BIS a které dokumentovaly vliv lobbisty Janouška na kroky hlavního města pod Bémovým vedením.

Tehdejší šéf protikorupčních policistů Milan Komárek nejprve Petržílka postavil mimo službu, a poté, co muž přišel o bezpečnostní prověrku, jej sesadil z pozice vedoucího a přeřadil k jinému odboru.

Petržílek ve středu před soudem řekl, že nejvyšší představitelé BIS upozorňovali jeho šéfy, že by mohl být bezpečnostním rizikem, což důrazně odmítá. Jeho pozice byla prý pevná v době, kdy útvar vedl Tomáš Martinec. Po nástupu Komárka se to změnilo.

Policista napadl žalobou jak rozhodnutí Komárka z července 2014, tak následné potvrzení ze strany tehdejšího náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho. Dle obviněného policisty mu jeho nadřízený neumožnil vyjádřit stanovisko k přeřazení. Volné místo vytvořil účelově a přesunu na jinou pozici navíc brání faktická překážka – konkrétně to, že Komárek předtím Petržílka zprostil výkonu služby.

Policejní funkcionáři ale Dle soudu postupovali správně, protože Petržílek v daném období přišel o bezpečnostní prověrku, což bylo předpokladem pro vykonávání funkce. Pro rozhodnutí soudu nebyly podstatné další okolnosti. Petržílek například podal žalobu proti odebrání prověrky. Zastal se ho Nejvyšší správní soud, který nařídil Národnímu bezpečnostnímu úřadu, aby se prověrkou znovu zabýval. Její platnost však v mezičase uplynula.

Trestní stíhání Petržílka a Bárty za ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci bylo nedávno ukončeno a obvinění se nyní seznamují se spisem. V odposleších Janouška a Béma, které v březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes, se oba muži vzájemně oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“. BIS nahrávky Dle deníku pořídila v roce 2007. O dva roky později prý unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil Bárta.

Zajímá vás jak probíhá odposlech hovorů?

Expremiér Nečas u soudu chránil manželku. Obžaloba vytáhla odposlechySlovo je jako vystřelený šíp, už ho nikdy nevrátíš. To praví stará moudrost. Ta nová, z Česka, dodává: Než promluvíš, hledej »štěnici«. Právě odposlechy totiž mohou poslat na léta do basy Janu Nečasovou Nagyovou (51), Ivo Rittiga (53) a spol. za vyzrazení tajných informací.

Slovo je jako vystřelený šíp, už ho nikdy nevrátíš. To praví stará moudrost. Ta nová, z Česka, dodává: Než promluvíš, hledej »štěnici«. Právě odposlechy totiž mohou poslat na léta do basy Janu Nečasovou Nagyovou (51), Ivo Rittiga (53) a spol. za vyzrazení tajných informací.

Soud nechal přes protesty obhajoby přehrát několik hodin odposlechů. Úroveň mluvy je velmi podobná proslulé hře Ivánku, kamaráde. V záplavě vulgarit lze však poznat, že někteří z obžalovaných vypovídají teď něco jiného, než co v březnu 2012 zaznamenaly mikrofony v pražském Rittigově hotelu Ventana…

Dle obžaloby exministr zemědělství Petr Bendl a někdejší šéfka kabinetu premiéra Nagyová prozradili Ivo Rittigovi a Tomáši Jindrovi, že premiér Nečas dostal od šéfa civilní kontrarozvědky utajovaný materiál.

Protože si muži domysleli, že se jich zpráva týká, pověřili Rittigova právníka Davida Michala, aby se s Nagyovou sešel. Šéfka kabinetu mu prý na schůzce v březnu 2012 obsah zprávy vyzradila, takže Rittig mohl následně „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“.

Obžalovaní se hájí ve stručnosti následovně: Rittig nic nevyzvídal, Nečasová nic neprozradila (přece by „neohrozila muže, se kterým měla již osm let partnerský vztah“) a Bendl, že je to celé „jedna paní povídala“, o „utajované zprávě nic neví“ a „Rittiga viděl jen třikrát“. I ostatní svoji vinu vehementně popírají.

Včera vypovídal dvě hodiny za zavřenými dveřmi i Petr Nečas. Ten byl ovšem Dle žalobce motivován „rodinnou vazbou“. To potvrdil i právník Nečasové, když poznamenal: „Soud bude ale určitě přihlížet k tomu, že moje klientka je jeho manželka…“

David Michal: „Normálně to já jsem cejtil od tý Janičky, že ON z toho má jakoby schízu, že s tím Rittigem je hrozně propojovanej, jako že když jí řekne…“

David Michal: „Že řídí bisku, a ona a dohromady a všechno, a von jakoby bude ukazovat, že vlastně jakoby s Rittigem nemá vůbec nic společného, což by nevadilo jako.“

Ivo Rittig: „Hele, ty myslíš, že mají nějaký odposlech nebo nějaký… Ty vole, ale to z ní musíš dostat, ty vole.“

David Michal: „On je ale zase v tomhletom, v těch bezpečnostních věcech, on jí to neříká, většinou on jí to neříká.“

Ivo Rittig: „Vona je imunní, tak to z ní dneska musíš vytáhnout, tak jí řekni, taky máš… na placu, taky máš zájem přitlačit… to není žádná pr…, protože Tomáš má skončit, já se odstěhovat, tak co to má, kur…, znamenat kolem všeho, co se tady teď děje. Tak ať nám řekne, co má, třeba má něco, zkreslený údaje, my si to tady vysvětlíme.“

Tomáš Jindra: „Anebo jestli máme jít teda do pr…, tak abychom jako věděli, jestli teda jako vopravdu máme jít do pr… nebo jestli se máme jenom stáhnout jakoby z toho, rozumíš, i to je podstatná informace jako.“

Tomáš Jindra: „Co přistálo premiérovi na stole… Já jsem neslyšel celej ten rozhovor, ale řekla: Co přistálo Nečasovi nebo premiérovi na stole. Ve zprávách. Dle mýho co teď má v tý ruce.“

Ivo Rittig: „Hele, tak jí řekni – my se můžeme hnout, to je buď krok doleva, nebo doprava a všechno končí, když se nebude vědět, o co jde, tak je to jedno, zkrátka jestli bojujem nebo je tam nějaká skutečnost, můžeme s tím pracovat… Mě by zajímalo, co on si, kur…, myslí…“

Ivo Rittig: „…teď jel náš David nahoru, za ní, s ním chce mluvit, víš? Tak, prosím tebe, ty jak s ním budeš mluvit, on má nějakou zprávu, nějakou patnáctistránkovou…, informace, že patnáctýho dubna se něco stane…“ „A teď si říkám, co to může bejt, nějakej termín, a když to řekne Janě a on to s ní neřeší… tak kdyby náhodou kolem tebe… tak zastříhej ušima, protože je nějaká komise toho 15. 4., se předkládá nebo něco takového, nevíš? Patnáctičlenná komise to bude.“

Ivo Rittig: „Je to zpráva bisky vyjeb… Jo, jo, jo. No ale toho jednoho může vyhodit, ty vole. Jo, jo, OK. Tak tam sleduje. Jo, rozumím. Ale je to vo prachách. Není to vo prachách, náhodou?“

Ivo Rittig: „Že poprvé dostává zprávy od bisky denně, že si nechává dát zprávy, to předtím nedělal, že je tam, co všechno vo nás píše, ale je to prej Dle mě varování, že na nás zaútočil někdo jinej…“

Ivo Rittig: „Ale žádná policie v tom není, žádný odposlechy, nic, jako nějaký kriminální, takže nic, je to ta zpráva od těch bisek, víš, jakoby…“

Sledujte náš web, abyste věděli, jak funguje odposlouchávání mobilních telefonů.

Potřebujete diskrétně zabezpečit určitý prostor? Zkuste využít skryté kamery, pomocí kterých můžete prostor sledovat zcela nepozorovaně, a to včetně online náhledu přes mobilní telefon v reálném čase!

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.

Designed for Military Boots